DM i klassisk bänkpress & bänkpress 2014

Referat

Resultaten från DM i bänkpress och DM klassisk bänkpress är nu registrerade.  Från GKK:s sida är vi stolta över Fredrik Westlund som vann pris för bästa bänkpressare med 130p, från hans bänkpress på 225 kg i -120.  Oskar gjorde återkomst i tröjan och lyfte till sig en silverpeng i -105 med 182,5 kg och Simon på en fjärdeplats, debut i tröja, på 175 kg i samma klass. En annan debutant i tröja är Marcus som lyfte till sig 157,5 kg i -93.

Vi har  en guldpeng i kl. -83 till Kalle Malmberg som fick med sig 150 kg, med mersmak… Kenneth Mattsson briljerade med 182,5 i  kl. -105 som utan problem räckte till en guldpeng. I kl -120 har vi Filip som tog silver med 170 kg, extra roligt efter att hans möjligheter att träna bänkpress varit begränsade ett tag. På juniorsdian ser vi både Emil och Jens i kl. -105 som fick guld resp. silver.

För damernas del har vi Jannica på en andraplats i kl. -57 med 60 kg, även det med mersmak, och Sandra J. på stabila 80 kg i kl. -84. På juniorsidan har vi Sandra S. som gjorde 70 kg i kl. -72.

Från att ha fört en tynande tillvaro fick herrarnas lag i division 1 bänkpress ett välbehövligt tillskott med 346p, och klassiska laget i allsvenskan fick 313p.

Damernas klassiska lag i allsvenskan skrapade ihop 214p.

Mer info om lagen finner du på sidan om klubbens styrkelyft- och bänkpresslag.


Tävlingsinformation

Tävlingen hålls på Slottsskogsvallens idrottscentrum

Det kommer finnas fika att köpa i den lokalen där tävlingen kommer hållas.
5 minuter gångavstånd från Slottskogsvallen vid Marklandsgatan finns det tillgång till livsmedels affär och restauranger.
Åker man kommunalt så är  Marklandsgatan som närmaste hållplats.

Schema:
Invägning Utrustad bänkpress: 09.00-10.30
Tävlingsstart: 11.00

Invägning klassisk bänkpress: 10.30-12.00
Tävlingsstart: kl. 12.30

Välkomna!

Viss info även på Facebook

Startlista (preliminär)

Grupp 1 (klassisk bänkpress)
Namn Viktklass Kategori Licensnummer Förening
Maria Engrenius 47 Dam Ungdom 971117me Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb
Malin Carlsson 47 Dam Junior 941117mc Vedum AIS
Clara Fridén 84 Dam Junior 921230cf Göteborgs SK
William Jonsson 74 Herr Junior 950512wj Borås AK
Alexander Mattisson 83 Herr Ungdom 961128am Lerums AK
Anton Windrot 83 Herr Junior 940428aw Vedum AIS
August Ahlebrand 93 Herr Junior 920801aa Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb
Josef Lindström 105 Herr Junior 951018jl Vedum AIS
Jannica Hetle 52 Dam Senior 801007jh Göteborg KK
Malin Pegenius 57 Dam Senior 750420mp Borås AK
Anna Kristensson 63 Dam Senior 880510ak Göteborgs SK
Sandra Smoler 72 Dam Junior 951002ss Göteborg KK
Carolina Andersson 72 Dam Senior 870925cax Vedum AIS
sara johansson 72 Dam Senior 890605sj Vedum AIS
Sandra Jakobsson 84 Dam Senior 810706sj Göteborg KK
Grupp 2 (klassisk bänkpress)
Namn Viktklass Kategori Licensnummer Förening
Henrik Svedberg 74 Herr Senior 721003hs Göteborg KK
Karl-Erik Malmberg 83 Herr Senior 820614km Göteborg KK
Patrik Davidsson 83 Herr Senior 820915pd Borås AK
Henrik Olofsson 83 Herr Senior 830315ho Föreningen Mics Gym
Thomas Edvinsson 93 Herr Senior 770401te Vedum AIS
Oliver Eriksson 93 Herr Senior 910507oe Falkenbergs KK
Otto Erikxon 93 Herr Senior 460225oe Göteborgs SK
jonas holmström 93 Herr Senior 871004jh Vedum AIS
Fredrik Larsson 93 Herr Senior 751004fl Falkenbergs KK
Dan Törnkvist 93 Herr Senior 590711dt Föreningen Mics Gym
Grupp 3 (klassisk bänkpress)
Namn Viktklass Kategori Licensnummer Förening
Joakim Hallberg 105 Herr Senior 800506jh Falkenbergs KK
Oscar Björk 105 Herr Senior 890114ob Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb
Johan Hedberg 105 Herr Senior 741112jh Borås AK
Jens Löfqvist 105 Herr Junior 920301jl Göteborg KK
Filip Lindström 105 Herr Senior 890112fl Göteborg KK
Kenneth Mattsson 105 Herr Senior 540509km Göteborg KK
Emil Persson 105 Herr Senior 910522ep Göteborg KK
Imre Vadas 105 Herr Senior 780311iv KK Eleiko
Johnny Berntsson 120 Herr Senior 860608jb Vedum AIS
Emanuel Dagefors 120 Herr Senior 810630ed Borås AK
Carl JOhan Henkelius Johansson 120 Herr Senior 870525ch Göteborgs SK
Mattias Johansson 120 Herr Senior 860206mj Vedum AIS
Joakim Nilsson 120+ Herr Senior 820522jn Föreningen Mics Gym

 

Grupp 4 (utrustad bänkpress)
Namn Viktklass Kategori Licensnummer Förening
Oskar Ahlman 120+ Herr Senior 880415oa Lerums AK
Tomas Andersson 120,00 Herr Senior 611111ta Vedum AIS
Tomas Berg 83,00 Herr Senior 600408tb Vedum AIS
Torleif Carlsson 105,00 Herr Senior 620629tc Vedum AIS
Oskar Dahl 105,00 Herr Senior 870502od Göteborg KK
Thomas Edvinsson 93,00 Herr Senior 770401te Vedum AIS
Marcus Henriksson 93,00 Herr Senior 820709mh Göteborg KK
Simon Ivarsson 105,00 Herr Senior 861108si Göteborg KK
Mikael Johansson 105,00 Herr Senior 830919mj Föreningen Mics Gym
christian olofsson 83,00 Herr Senior 880129co Falkenbergs KK
Lars Svensson 74,00 Herr Senior 561002ls Vedum AIS
Fredrik Westlund 120,00 Herr Senior 740204fw Göteborg KK
Malin Carlsson 47,00 Dam Junior 941117mc Vedum AIS