DM i styrkelyft och klassisk styrkelyft 2016

Nedan ser ni startlistorna till Västra Götalands distriktsmästerskap i styrkelyft och klassisk styrkelyft 2016, som går av stapeln på Slottskogsvallens idrottscentrum och arrangeras av Göteborg Kraftsportklubb.

Invägning 1. Fredag 15.00 – 16.30. Start 17.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Madelen Ohlsson 84+ Dam Ungdom Borås AK 1
         
Malin Carlsson 47 Dam Junior Vedum AIS 1
Victoria Röhr 52 Dam Junior Vagnhallen SK 1
Alexandra Varga Karlsson 57 Dam Junior KK Eleiko 1
Caroline Sandberg 72 Dam Junior Göteborg KK 1
         
Petter Ekfeldt 66 Herr Ungdom Vagnhallen SK 1
         
Lucas Bronsman 93 Herr Ungdom Föreningen Pure Power 1
Julius Henriksson 93 Herr Ungdom Föreningen Pure Power 1
         
Anton Rydberg 74 Herr Junior Falköpings TK 1
Jonatan Andersson 93 Herr Junior Sommarhemmets Kraftsport 1
Christofer Schwarz 120 Herr Junior Föreningen Pure Power 1
         
Jesper Isaksson 83 Herr Junior Skövde KK 2
Julius Levin 83 Herr Junior Falkenbergs KK 2
Johan Lindh 83 Herr Junior Göteborg KK 2
Anton Ling 83 Herr Junior Göteborgs SK 2
         
andreas johansson 105 Herr Junior Vedum AIS 2
Markus Karlsson 105 Herr Junior Föreningen Pure Power 2
Hannes Levy 105 Herr Junior Föreningen Pure Power 2
Josef Lindström 105 Herr Junior Vedum AIS 2
Martin Matsson 105 Herr Junior Sommarhemmets Kraftsport 2
Leo Nordin 105 Herr Junior Göteborg KK 2
Erik Westerlund 105 Herr Junior Broddetorps GOIF 2

 

Invägning 2. Lördag 08.00-09.30. Start 10.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Jenny Petersson 57 Dam Senior Fysiken AK 3
Amanda Törnqvist 57 Dam Senior Föreningen Pure Power 3
Angelica Falk 57 Dam Senior Göteborg KK 3
lina Bengtsson 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Isabelle Karlsson 63 Dam Senior Göteborgs SK 3
Mahsa Khatibi 63 Dam Senior Vagnhallen SK 3
sara johansson 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Linda Wikström 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Jenny Bohlin 72 Dam Senior Göteborgs SK 3
Carin Jürisoo 72 Dam Senior KK Eleiko 3
Madeleine Lenhagen 72 Dam Senior Göteborgs SK 3
Maria Oesterreich 72 Dam Senior Fysiken AK 3
Louise Ulfstad 72 Dam Senior Fysiken AK 3
         
Lisa Heller 84 Dam Senior Fysiken AK 4
Rebecca Josefson 84 Dam Senior Göteborg KK 4
Emma Kjellner 84 Dam Senior Vedum AIS 4
Annevi Nilsson 84 Dam Senior KK Eleiko 4
Pernilla Röhr 84 Dam Senior Vagnhallen SK 4
Cecilia Thulin 84 Dam Senior Göteborg KK 4
Camilla Snygg 84 Dam Senior Borås AK 4
Marie Ahlsten 84 Dam Senior Falkenbergs KK 4
Rebecca Glamheden 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Ann Jordebo 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Lisa Andersson 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Mathilda Andersson 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4

 

Invägning 3. Lördag 12.00-13.30. Start 14.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Martin Arvidsson 66 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 5
Kim Björklund 66 Herr Senior Borås AK 5
Klaus-Dieter Prager 66 Herr Senior Vedum AIS 5
         
Robin Petersson 74 Herr Senior Göteborgs SK 5
Viktor Mattsson 74 Herr Senior Göteborg KK 5
Martin Krisell 74 Herr Senior Göteborg KK 5
Niko Ahonen 74 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 5
Fredrik Antonsson 74 Herr Senior Borås AK 5
Magnus Carlsson 74 Herr Senior Göteborg KK 5
         
Sharam Alborz 83 Herr Senior Vagnhallen SK 6
Ino Blomqvist 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Samuel Borg 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Patrik Davidsson 83 Herr Senior Borås AK 6
Tian-Fu Yun 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Emanuel Höydahl 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Pelle Jansson 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Martin Lindgren 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
Andreas Lindqvist 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
Jakob Nilsson 83 Herr Senior Skövde KK 6
Thorbjörn Svensson 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
David Tåhlin 83 Herr Senior Göteborgs SK 6
Anton Windrot 83 Herr Senior Vedum AIS 6

 

Invägning 4. Lördag 16.00-17.30. Start 18.00. Utrustad.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Reino Puska 74 Herr Senior Vedum AIS 7
Lars Svensson 74 Herr Senior Vedum AIS 7
         
Henrik Wernersson 83 Herr Senior Falkenbergs KK 7
Patrik Davidsson 83 Herr Senior Borås AK 7
         
Thomas Edvinsson 93 Herr Senior Vedum AIS 7

Invägning 5. Söndag 08.00-09.30. Start 10.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Calle Andersson 105 Herr Senior Falköpings TK 8
Torleif Carlsson 105 Herr Senior Vedum AIS 8
Viktor Elmersson 105 Herr Senior Broddetorps GOIF 8
CarlJohan Fridén 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Simon Ivarsson 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Marcus Kjellèn 105 Herr Senior Falköpings TK 8
Börje Lindh 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Nisse Åkesson 105 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 8
         
Tomas Andersson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Mikael Bengtsson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Mattias Johansson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Nicklas Brännstedt 120 Herr Senior Vagnhallen SK 9
Erik Lidén 120 Herr Senior Göteborgs SK 9
Filip Lindström 120 Herr Senior Göteborg KK 9
Jesper Pettersson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Joakim Renholm 120 Herr Senior Göteborg KK 9
         
Johnny Berntsson 120+ Herr Senior Vedum AIS 9

Invägning 6. Söndag 12.00-13.30. Start 14.00. Klassisk. (delas i två grupper)

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Sten Westerlund 93 Herr Senior Vagnhallen SK  
Mikael Nilsson 93 Herr Senior Falkenbergs KK  
Rickard Nyberg 93 Herr Senior Fysiken AK  
Mats Palmgren 93 Herr Senior Göteborgs SK  
Josef Sundberg 93 Herr Senior Skövde KK  
Kim Lundmark 93 Herr Senior Borås AK  
Jimmy Karlsson 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Curt Carlsson 93 Herr Senior Borås AK  
Victor Alriksson 93 Herr Senior Borås AK  
Håkan Ask 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Thomas Edvinsson 93 Herr Senior Vedum AIS  
Simon Forsberg 93 Herr Senior Göteborg KK  
Linus Gustafsson 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Pontus gustafsson 93 Herr Senior Falkenbergs KK  
jonas holmström 93 Herr Senior Vedum AIS  
Dennis Imgård 93 Herr Senior Karlsborgs LK