Alla inlägg av Göteborg Kraftsportklubb

Medlemsavgift 2017

Vi från styrelsen vill påminna alla medlemmar om att betala in sin medlemsavgift för 2017 så snart som möjligt. Om medlemsavgiften inte är betald inan årsmötet kan du inte rösta på mötet.

  • 0-18: 500 kr/år
  • student: 500 kr/år
  • övriga: 750 kr/år

Betalas in på bankgiro 846-0891. Märk betalningen med ditt namn.

DM i styrkelyft och klassisk styrkelyft 2016

Nedan ser ni startlistorna till Västra Götalands distriktsmästerskap i styrkelyft och klassisk styrkelyft 2016, som går av stapeln på Slottskogsvallens idrottscentrum och arrangeras av Göteborg Kraftsportklubb.

Invägning 1. Fredag 15.00 – 16.30. Start 17.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Madelen Ohlsson 84+ Dam Ungdom Borås AK 1
         
Malin Carlsson 47 Dam Junior Vedum AIS 1
Victoria Röhr 52 Dam Junior Vagnhallen SK 1
Alexandra Varga Karlsson 57 Dam Junior KK Eleiko 1
Caroline Sandberg 72 Dam Junior Göteborg KK 1
         
Petter Ekfeldt 66 Herr Ungdom Vagnhallen SK 1
         
Lucas Bronsman 93 Herr Ungdom Föreningen Pure Power 1
Julius Henriksson 93 Herr Ungdom Föreningen Pure Power 1
         
Anton Rydberg 74 Herr Junior Falköpings TK 1
Jonatan Andersson 93 Herr Junior Sommarhemmets Kraftsport 1
Christofer Schwarz 120 Herr Junior Föreningen Pure Power 1
         
Jesper Isaksson 83 Herr Junior Skövde KK 2
Julius Levin 83 Herr Junior Falkenbergs KK 2
Johan Lindh 83 Herr Junior Göteborg KK 2
Anton Ling 83 Herr Junior Göteborgs SK 2
         
andreas johansson 105 Herr Junior Vedum AIS 2
Markus Karlsson 105 Herr Junior Föreningen Pure Power 2
Hannes Levy 105 Herr Junior Föreningen Pure Power 2
Josef Lindström 105 Herr Junior Vedum AIS 2
Martin Matsson 105 Herr Junior Sommarhemmets Kraftsport 2
Leo Nordin 105 Herr Junior Göteborg KK 2
Erik Westerlund 105 Herr Junior Broddetorps GOIF 2

 

Invägning 2. Lördag 08.00-09.30. Start 10.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Jenny Petersson 57 Dam Senior Fysiken AK 3
Amanda Törnqvist 57 Dam Senior Föreningen Pure Power 3
Angelica Falk 57 Dam Senior Göteborg KK 3
lina Bengtsson 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Isabelle Karlsson 63 Dam Senior Göteborgs SK 3
Mahsa Khatibi 63 Dam Senior Vagnhallen SK 3
sara johansson 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Linda Wikström 63 Dam Senior Vedum AIS 3
Jenny Bohlin 72 Dam Senior Göteborgs SK 3
Carin Jürisoo 72 Dam Senior KK Eleiko 3
Madeleine Lenhagen 72 Dam Senior Göteborgs SK 3
Maria Oesterreich 72 Dam Senior Fysiken AK 3
Louise Ulfstad 72 Dam Senior Fysiken AK 3
         
Lisa Heller 84 Dam Senior Fysiken AK 4
Rebecca Josefson 84 Dam Senior Göteborg KK 4
Emma Kjellner 84 Dam Senior Vedum AIS 4
Annevi Nilsson 84 Dam Senior KK Eleiko 4
Pernilla Röhr 84 Dam Senior Vagnhallen SK 4
Cecilia Thulin 84 Dam Senior Göteborg KK 4
Camilla Snygg 84 Dam Senior Borås AK 4
Marie Ahlsten 84 Dam Senior Falkenbergs KK 4
Rebecca Glamheden 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Ann Jordebo 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Lisa Andersson 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4
Mathilda Andersson 84+ Dam Senior Vagnhallen SK 4

 

Invägning 3. Lördag 12.00-13.30. Start 14.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Martin Arvidsson 66 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 5
Kim Björklund 66 Herr Senior Borås AK 5
Klaus-Dieter Prager 66 Herr Senior Vedum AIS 5
         
Robin Petersson 74 Herr Senior Göteborgs SK 5
Viktor Mattsson 74 Herr Senior Göteborg KK 5
Martin Krisell 74 Herr Senior Göteborg KK 5
Niko Ahonen 74 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 5
Fredrik Antonsson 74 Herr Senior Borås AK 5
Magnus Carlsson 74 Herr Senior Göteborg KK 5
         
Sharam Alborz 83 Herr Senior Vagnhallen SK 6
Ino Blomqvist 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Samuel Borg 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Patrik Davidsson 83 Herr Senior Borås AK 6
Tian-Fu Yun 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Emanuel Höydahl 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Pelle Jansson 83 Herr Senior Göteborg KK 6
Martin Lindgren 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
Andreas Lindqvist 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
Jakob Nilsson 83 Herr Senior Skövde KK 6
Thorbjörn Svensson 83 Herr Senior Föreningen Pure Power 6
David Tåhlin 83 Herr Senior Göteborgs SK 6
Anton Windrot 83 Herr Senior Vedum AIS 6

 

Invägning 4. Lördag 16.00-17.30. Start 18.00. Utrustad.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Reino Puska 74 Herr Senior Vedum AIS 7
Lars Svensson 74 Herr Senior Vedum AIS 7
         
Henrik Wernersson 83 Herr Senior Falkenbergs KK 7
Patrik Davidsson 83 Herr Senior Borås AK 7
         
Thomas Edvinsson 93 Herr Senior Vedum AIS 7

Invägning 5. Söndag 08.00-09.30. Start 10.00. Klassisk.

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Calle Andersson 105 Herr Senior Falköpings TK 8
Torleif Carlsson 105 Herr Senior Vedum AIS 8
Viktor Elmersson 105 Herr Senior Broddetorps GOIF 8
CarlJohan Fridén 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Simon Ivarsson 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Marcus Kjellèn 105 Herr Senior Falköpings TK 8
Börje Lindh 105 Herr Senior Göteborg KK 8
Nisse Åkesson 105 Herr Senior Halmstad Tyngd- och Styrkelyftklubb 8
         
Tomas Andersson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Mikael Bengtsson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Mattias Johansson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Nicklas Brännstedt 120 Herr Senior Vagnhallen SK 9
Erik Lidén 120 Herr Senior Göteborgs SK 9
Filip Lindström 120 Herr Senior Göteborg KK 9
Jesper Pettersson 120 Herr Senior Vedum AIS 9
Joakim Renholm 120 Herr Senior Göteborg KK 9
         
Johnny Berntsson 120+ Herr Senior Vedum AIS 9

Invägning 6. Söndag 12.00-13.30. Start 14.00. Klassisk. (delas i två grupper)

Namn Viktklass Kategori Förening Grupp
Sten Westerlund 93 Herr Senior Vagnhallen SK  
Mikael Nilsson 93 Herr Senior Falkenbergs KK  
Rickard Nyberg 93 Herr Senior Fysiken AK  
Mats Palmgren 93 Herr Senior Göteborgs SK  
Josef Sundberg 93 Herr Senior Skövde KK  
Kim Lundmark 93 Herr Senior Borås AK  
Jimmy Karlsson 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Curt Carlsson 93 Herr Senior Borås AK  
Victor Alriksson 93 Herr Senior Borås AK  
Håkan Ask 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Thomas Edvinsson 93 Herr Senior Vedum AIS  
Simon Forsberg 93 Herr Senior Göteborg KK  
Linus Gustafsson 93 Herr Senior Sommarhemmets Kraftsport  
Pontus gustafsson 93 Herr Senior Falkenbergs KK  
jonas holmström 93 Herr Senior Vedum AIS  
Dennis Imgård 93 Herr Senior Karlsborgs LK  

 

Våra lyftare på klassiska SL-/BP-SM 2016 i Norrköping

Nu har startlistorna kommit ut från Svenska Styrkelyftsförbundet till SM som går i SM-veckan i Norrköping.

Från GKK har vi 13 starter fördelat på sju styrkelyftare och sex bänkpressare, varav några dubblerar.

Klassisk styrkelyft
Lördag 9 juli 14:30
– Sofia Loft

Söndag 10 juli 10:00
– Ronja Andersson
– Ino Blomqvist

Måndag 11 juli 12:30
– Clara Fridén
– Sandra Jakobsson
– Rebecca Josefsson
– Filip Lindström (grupp 2)

Klassisk bänkpress
Tisdag 12 juli 11:45
– Oskar Josefsson

Tisdag 12 juli 13:30
– Clara Fridén
– Sandra Jakobsson
– Sandra Smoler
– Karl-Erik Malmberg (grupp 2)

Tisdag 12 juli 15:00
– Carl-Johan Fridén


Läs mer på SM-veckans officiella sida.

Två nya distriktsdomare till klubben: Sandra och Johanna

Efter helgens utbildning har vi ytterligare två domare i klubben: Sandra Smoler och Johanna Jilsén. Grattis!

Välkommen till det nya verksamhetsåret

Vi lägger årsmötet till handlingarna och välkomnar 2016 års styrelse!

Ordförande (1 år): Oskar Dahl
Sekreterare (sittande): Mikael Jansson
Kassör (2 år): Kalle ”Wästbygg” Mattsson
Ledamot (sittande): Simon Ivarsson
Ledamot (fyllnad, 1 år): Tobias Nilsson
Ledamot (2 år): Isabella ”Bella” von Weissenberg
Ledamot (2 år): Fredrik Westlund
Valberedning: Sandra Smoler
Valberedning: Samuel Borg

Kallelse årsmöte 2016

Vi håller hus i Slottskogsvallens samlingslokaler lördag 13 februari kl. 13.00. Meddela gärna (på forumet) vilka ni blir som kommer så kan vi ordna med fika till mötet.

Preliminär föredragslista är som följer. Verksamhetsberättelse, ekonomisk berättelse samt förslag till budget kommer ut före mötet.

  • § 1. Ordförande öppnar mötet och föredrar dagordningen
  • § 2. Val av ordförande och sekreterare för mötet
  • § 3. Val av protokolljusterare och rösträknare
  • § 4. Fråga om mötet har utlysts på rätt sätt
  • § 5. Fastställande av föredragningslista
  • § 6 a. Verksamhetsberättelse för 2015
  • § 6 b. Styrelsens förvaltningsberättelse
  • § 7. Frågan om styrelsens ansvarsfrihet
  • § 8. Fastställande av medlemsavgifter
  • § 9. Fastställande av verksamhetsplan samt behandling av budget
  • § 10. Behandling av styrelsens förslag och inkomna motioner
  • § 11. Val av
    • a. Föreningens ordförande på ett år
    • b. Föreningens kassör på två år. Kassör väljs på jämna år.
    • c. Två ledamöter i styrelsen på två år.
    • d. Fyllnadsval ledamot på ett år.
    • e. Två ledamöter i valberedningen på ett år
    • f. Beslut om val av ombud till SDF
  • § 13. Avslutning
  • Övriga frågor

 

DM i bänkpress 2015 och ställningen i serien

Serieomgång 3 gick samtidigt som DM i bänkpress på Slottskogsvallen med ett rekordstort deltagarantal: nära på 90 lyftare, vilket är nästan dubbelt så många som föregående år. Nytt för den här tävlingen var både projektor med tävlingssystem, samt en skärm i uppvärmningslokalen så att lyftarna kunde följa tävlingen direkt och hålla koll på när det var deras tur, ihop med ett fik med ett större sortiment än vanligt.

Vi som arrangerat tävlingen är väldigt nöjda och stolta över tävlingen, och vi vill dessutom tacka alla lyftare från andra klubbar samt våra egna funktionärer för att ni gjorde DM till en kul och bra tävling!

Här följer GKK:s egna resultat. För övriga resultat, se Styrkelyft Online: resultaten från DM i bänkpress med material och resultaten från DM i klassisk bänkpress.

DM i klassisk bänkpress

Herrar

  • Senior
  • -74: Plats 2: Oskar Josefsson, 140 kg
  • -83: Plats 1: Kalle Malmberg, 165 kg
  • -93: Plats 7: Mikael Jansson, 142,5 kg
  • -105: Plats 1: Filip Lindström, 177,5 kg
  • -105: Plats 7: Emil Persson, 155 kg
  • -120: Plats 4: Christopher Robin Lönn, 147,5 kg
  • Junior
  • -83: Plats 1: Felix Häggbom, 145 kg

Damer

  • Senior
  • -52: Plats 1: Jannica Hetle, 62,5 kg
  • -72: Plats 1: Isabella von Weissenberg, 85 kg
  • -84: Plats 2: Sandra Jakobsson, 85 kg
  • -84: Plats 3: Sandra Smoler, 77,5 kg
  • -84: Plats 5: Johanna Jilsén, 65 kg

DM i bänkpress med material

Herrar

  • Senior
  • -93: Plats 2: Oskar Dahl, 165 kg
  • -105: Plats 2: Simon Ivarsson, 160 kg
  • -120: Plats 1: Fredrik Westlund, 225 kg

Ställningen i serien

I damserien är det endast 5p upp till ettan Stockholmspolisen IF som har 732p, och i herrserien (klassisk) är det närmast 31p upp till Sundsvalls AK på 1574p, med Vedum AIS på behagliga 61p under oss på fjärde plats.

Det ser lovande ut inför lag-SM! På herrsidan börjar det dessutom bli konkurrens om platserna i laget…

Herrar

Elitserien KL BP på tredje plats 511,37p (1543,42p)
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Karl-Erik Malmberg 82,9 165 110,22
Filip Lindström 104,8 177,5 106,14
Oskar Josefsson 73,9 140 100,8
Felix Häggbom 79,2 145 99,63
Mikael Jansson 83,8 142,5 94,58
Allsvenskan BP på femte plats 511,46p (1504,79p)
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Fredrik Westlund 119 225 129,61
Oskar Dahl 92,25 165 104,05
Simon Ivarsson 98,85 160 97,83
Emil Persson 104,75 155 92,7
Christopher Robin Lönn 108,15 147,5 87,27

Damer

Elitserien KL BP på andra plats 238,10p (727,67p)
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Isabella von Weissenberg 71,75 85 83,16
Jannica Hetle 51,65 62,5 78,32
Sandra Jakobsson 82,25 85 76,62

 

Barn- och ungdomstränarutbildning på Slottskogsvallen 2015

GKK:s egen tränarutbildare Simon Ivarsson kommer att hålla en kurs för barn- och ungdomstränare på Slottskogsvallen 31/10-1/11.

Mer information finner du på förbundets hemsida: http://iof3.idrottonline.se/SvenskaStyrkelyftforbundet/Nyheter/Egnanyheter/Barn-ochungdomstranarutbildning/

VM i klassisk styrkelyft 2015

På VM i klassisk styrkelyft 2015 i Salo, Finland, hade vi goda framgångar i klubben och tog hem tre medaljer, en rad Europarekord och ett nytt världsrekord.

Guldmedalj till Kenneth Mattsson som tävlade i masters 3, 60-69 år, i viktklass -105 kg, med 230 kg i knäböj, 200 kg i bänkpress och 220 kg i marklyft för totalt 650 kg, vilket blir hans tredje VM-titel i styrkelyft. Tidigare segrar är 1982 och 1983.

En till guldmedalj till Sofia Loft som tävlade i viktklass -52 och försvarade sin tidigare VM-titel från Sydafrika i fjol med 147,5 kg i knäböj (nytt Europarekord), 92,5 kg i bänkpress och 172,5 kg i marklyft (även det nytt Europarekord), som med en total på 412,5 kg ger ett nytt världsrekord.

Debuterande i VM-sammanhang var Isabella ”Bella” von Weissenberg som tävlade i viktklass -72 och lyfte hem en bronsmedalj på 180 kg i knäböj, 92,5 kg i bänkpress och 192,5 kg i marklyft för en total på 465,5 kg. Knäböjen på 180 kg är dessutom ett nytt Europarekord.

Stort grattis till er alla!

 

Media har skrivit om framgångarna:

Serien 2015 efter andra omgången

Serieomgång 2 gick av stapeln på Slottskogsvallen och blev en mindre tävling en vanligt, vilket var trevligt.  Många kvinnliga lyftare och debut för Fysiken AK som tävlade med oss. Totalt 11 styrkelyftare på herrsidan och 9 styrkelyftare på damsidan, plus 10 bänkpressare.

Det bjöds som vanligt på starka lyft, både från bänkprofessor Karlos och böjmonstret Bella, återkomsten i Tobbe som varit domare under 2014, samt två debutanter i Ronja och Sarah och andra som putsade på sina tidigare personbästa här och där.

Lagen knatar på vidare med målet att ta sig till lag-SM.

Herrar

Elitserien KL BP på fjärde plats (oförändrat) 518,92p
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Kenneth Mattsson 99,65 190 115,79
Karl-Erik Malmberg 82,9 167,5 111,89
Filip Lindström 111,15 175 102,66
Mikael Jansson 88,4 150 96,65
Oskar Josefsson 73,75 127,5 91,93
Allsvenskan BP på femte plats (oförändrat) 486,61p
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Oskar Dahl 101,75 192,5 116,36
Magnus Carlsson 73,8 140 100,9
Oskar Josefsson 73,75 127,5 91,93
Fredrik Westlund 120,25 155 89,07
Joakim Renholm 109,7 150 88,35
Elitserien KL SL på tionde plats (ned en plats) 1911,10p
Namn Kroppsvikt Knäböj Bänkpress Marklyft Resultat Poäng
Ino Blomqvist 81,7 220 132,5 265 617,5 416,11
Kenneth Mattsson 99,65 225 190 221 636 387,61
Magnus Carlsson 73,9 175 117,5 227,5 520 374,4
Fredrik Westlund 120,25 240 155 250 645 370,65
Oskar Josefsson 73,75 175 127,5 200 502,5 362,33

Damer

Elitserien KL BP på andra plats (upp en plats) 239,62p
Namn Kroppsvikt Resultat Poäng
Isabella von Weissenberg 71,8 90 88,1
Sandra Jakobsson 80,65 85 77,43
Sandra Smoler 78,15 80 74,18
Elitserien KL SL på andra plats (upp fyra platser) 1163,82p
Namn Kroppsvikt Knäböj Bänkpress Marklyft Resultat Poäng
Isabella von Weissenberg 71,8 175 90 170 435 425,37
Rebecca Josefsson 78,65 170 77,5 175 422,5 390,33
Ronja Andersson 57 110 60 130 300 348,12

 

Bra lyft allihopa!